Kurs wspinania po drogach sportowych (ubezpieczonych)

Przygotowuje do samodzielnego wspinania na wędkę i z dolną asekuracją po drogach wyposażonych w punkty asekuracyjne (obitych) w terenie naturalnym. Daje również podstawy do korzystania z obiektów sztucznych. Osoby niepełnoletnie mogą być szkolone po uzyskaniu pisemnej zgody podpisanej przez rodziców (prawnych opiekunów).

Czas trwania i ceny:
☀️1 dzień (500zł)
(wędka i wspinanie sportowe)
☀️2 dni (900zł) (wędka, wspinanie sportowe, przewiązywanie)
☀️3 dni (1200zł) (wędka, wspinanie sportowe, przewiązywanie, zjazdy)
☀️4 dni (1400zł) (~wspinanie sportowe, zjazdy i autoratownictwo, wprowadzenie do wspinania wielowyciągowego)

Czas trwania i program możemy dostosować do potrzeb klienta!

➡️Możliwość szkolenia w każdym terminie – info priv 724 556 247
➡️ Szkolimy również weekendowo (2dni + 2 dni) 1600 zł 
➡️Szkolimy również w SOKOLIKACH, ALPACH, DOLOMITACH! (cały kurs w Sokolikach 1400zł lub 2 dni Jura + 2 dni Sokoliki 1400zł)
➡️Kursy domyślnie odbywają się w BAZIE SZKOŁY WSPINACZKOWEJ W SKALE W RZĘDKOWICACH – Pole biwakowe darmowe dla kursantów!

 

❗️❗️Dla zorganizowanych grup (2 osoby i więcej) istnieje możliwość szkolenia w indywidualnych terminach! Info priv 724556247, 602749730

 

Forma zajęć: zajęcia praktyczne w skałkach przeplatane teorią.

Treść zajęć

 1. Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa.
 2. Podstawowe informacje o sprzęcie (najważniejsze parametry, oznaczenia atestów, zastosowanie):
  – liny i repsznury
  – uprzęże biodrowe
  – karabinki (najważniejsze używane we wspinaczce sportowej typy)
  – ekspresy – taśmy
  – przyrządy asekuracyjne: dowolny rodzaj kubka lub płytka; opcjonalnie grigri
  – stałe punkty asekuracyjne (przeloty, stanowiska)
  – buty
  – akcesoria: magnezja, woreczek
 3. Zasady asekuracji:
  – zapięcie uprzęży, przywiązanie do liny
  – asekuracja na wędkę: wykorzystanie gotowego stanowiska, założenie własnego; obsługa kubka (dowolny rodzaj) lub płytki oraz półwyblinki z karabinkiem HMS; opcjonalnie dodatkowo grigri; postawa asekurującego
  – asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki i wychwytywanie odpadnięć); postawa asekurującego; zalecane ćwiczenia asekuracji na zrzutni;
  – zablokowanie liny w przyrządzie węzłem flagowym;
  – przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania.
  – opcjonalnie: wspinaczka drogą dwuwyciągową – zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu.
 4. Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego.
 5. Węzły i ich zastosowanie: ósemka, kluczka, taśmowy (równoległy), półwyblinka, wyblinka, flagowy, jeden z węzłów zaciskowych (do wyboru), podwójny zderzakowy. Zwijanie i przenoszenie liny.
 6. Nauczanie techniki wspinania:
  – wykorzystanie chwytów i stopni;
  – ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna;
  – wspinaczka statyczna i dynamiczna;
  – zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania.
 7. Podstawy technik linowych:
  – zjazdy na linie w wysokim przyrządzie
  – gotowe stanowiska zjazdowe; zjazd z pośrednim stanowiskiem.
 8. Skale trudności używane w skałkach.
 9. Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.
  ▶️Ukończenie kursu:
  Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora szkolącego.
  Warunkiem zaliczenia kursu jest opanowanie wymienionych w programie umiejętności w zakresie techniki asekuracji i pozostałych technik linowych oraz samodzielne i swobodne pokonywanie z dolną asekuracją dróg skalnych o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA

  ▶️KAŻDY UCZESTNIK MUSI POSIADAĆ ODPOWIEDNIE UBEZPIECZENIE NNW NA CZAS TRWANIA KURSU ( w własnym zakresie, koszt takiego ubezpieczenia to około 20-70zł w zależności od sumy na jaką chcecie się ubezpieczyć)

   

  ▶️Proszę zabrać ze sobą buty wspinaczkowe (ew. można zakupić w sklepie na miejscu), woreczek na magnezję z magnezją, czołówkę, plecak najlepiej 45l+ i zeszyt na notatki!
  📲☎️Aby uzyskać więcej informacji (najlepiej zadzwoń):
  tel. 724 556 247, 602749730, 602776238, mail; jacekczechwskale@gmail.com , www.wskale.pl

  ❔⁉️ CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA ⁉️

  ⁉️ Jakie doświadczenie jest wymagane by uczestniczyć w Kursie Wspinania Sportowego w skałkach?

  Minimalnym wymaganiem są Twoje dobre chęci.  Rekreacyjne wspinanie sportowe jest niemal dla wszystkich! Osoby niepełnosprawne mile widziane :).
  Optymalnie jeżeli posiadasz dobrą sprawność fizyczną! Przydadzą się również podstawowe zdolności manualne aby umieć sprawnie uczyć się obsługi sprzętu wspinaczkowego.
  Rewelacyjnie jeżeli jesteś już po paru wizytach na ściance wspinaczkowej gdzie nauczyłeś się wiązać ósemką do uprzęży i asekurować lub bywasz już w skałkach ale brakuje CI ładu i składu w tym co robisz :).

  ⁉️ Czy mogę przyjść na kurs bez partnera?
  -Wiadomo że najlepiej przyjść z swoimi znajomymi. Jednak jeśli jesteś sam to nie ma problemu! Zwykle ludzie zgłaszają się sami na nasze szkolenia i znajdują na nich właśnie swoich przyszłych partnerów wspinaczkowych. 🙂 Kursy ruszają w regularnej cenie od minimum dwóch zgłoszonych uczestników.

  ⁉️ Mam już własny sprzęt, czy mogę go używać na kursie?
  -Na czas trwania szkolenia zapewniamy cały sprzęt (prócz butów wspinaczkowych i magnezji – możliwość zakupu na miejscu). Jeżeli jednak posiadasz już swój własny szpej możesz zabrać go ze sobą, zwłaszcza jeżeli posiadasz ulubioną uprząż i kask. Gdy masz już własne ekspresy, liny, taśmy, friendy idt. możesz zabrać również je ze sobą. Jeśli stwierdzimy że dokonałeś dobrego zakupu będziesz mógł w trakcie kursu uczyć się na własnym sprzęcie którego będziesz używał również po szkoleniu. 

  ⁉️Muszę spać na miejscu czy mogę dojeżdżać codziennie na zajęcia?
  -Zdecydowanie zalecamy abyś spał w okolicy. Zajęcia na kursie odbywają się często od rana do wieczora. Jeżeli z jakiś powodów musisz wracać po zajęciach do domu pamiętaj by stawiać się punktualnie na zajęciach.

  ⁉️ Co jeżeli podczas kursu będzie zła pogoda?

  -Dzięki naszemu doświadczeniu i dobrej znajomości okolicy jesteśmy w stanie przeprowadzić szkolenie nawet podczas deszczu tak aby nasi kursanci wspinali się po suchej skale. Od ponad dwudziestu pięciu lat nie trafiliśmy jeszcze takiego deszczu który by padał tak poziomo by zamokły wszystkie połacie skały a wspinanie nie było możliwe. Dzięki temu że nasza baza szkoleniowa znajduje się w Rzędkowicach gdzie zdecydowaną większość stanowią wapienne turnie o południowej wystawie wystarczy zwykle jedynie 20 minut by skała wyschła po ulewie. Niestety zamszony granit w lasach Sokolików nie ma tych właściwości… 🙂 Ale pamiętaj, im więcej potu na treningu tym mniej krwi w boju! 

  ⁉️Jak dojechać do Rzędkowic na miejsce szkolenia?
  -Jeżeli nie planujesz przyjechać na szkolenie własnym samochodem możemy skontaktować Cię z pozostałymi uczestnikami szkolenia i być może uda Wam się zabrać razem na kurs. Oddalone od naszej bazy w Rzędkowicach o 12km Zawiercie jest dobrze skomunikowane ze światem, z niego kieruj się skromną komunikacją miejską do Rzędkowic lub Włodowic (2km bliżej). Z Zawiercia możesz również wsiąść taksówkę, złapać stopa, przyjechać na rowerze lub przyjść pieszo. 

  ⁉️Czy w okolicy jest jakieś zaplecze sklepowo-noclegowo-gastronomiczne?
  SKLEPY:
  -Podstawowy sklep spożywczy ABC – 40 metrów od nas.
  -Średnie sklepy Delikatesy x2 – 2km od nas.
  -Duży sklep Dino/Biedronka/Lidl – 11km od nas.

  RESTAURACJE:
  -Restauracja/Pizzeria Hucisko Toskania – 3km od nas (dowożą).
  -Juras Burger Kroczyce – 9km od nas (dowożą).
  -Wszystkie restauracje w Podlesicach (6km), Kroczycach (9km), Zawierciu (12km), Żarkach (13km) itp.

  NOCLEGI:
  -Nocleg na naszym polu biwakowym dla kursantów w cenie: prysznic z ciepłą wodą, ubikacja, umywalka, stołówka, parę garnków, patelnia, sztuce, kubki, czajnik elektryczny, lodówka. Nie udostępniamy namiotów, kuchenki ani koszy na śmieci!
  -Wszystkie noclegi w okolicy polecamy tak samo 🙂 Ich ceny są adekwatne do warunków jakie w nich panują. Są w okolicy bardzo budżetowe opcje oraz luksusowe hotele.

  ⁉️ Co jeżeli będę musiał opuścić jeden dzień zajęć kursu?
  – Jeżeli okażę się że nie możesz uczestniczyć w pojedynczych dniach szkolenia, możesz je odrobić w dowolnym wspólnie ustalonym terminie. Jeśli jednak nie możesz uczestniczyć zwłaszcza w pierwszych dniach szkolenia wybierz inny termin lub umów się na indywidualny tok szkoleniowy weekendowo lub w ciągu.   

  ⁉️Czy mogę na kurs zapisać dziecko?
  -Kurs jest skierowany dla osób powyżej 16go roku życia. Jeżeli Twoje dziecko jest młodsze możemy dla niego zorganizować „Młodzieżowy Kurs Skałkowy” który ma program dostosowany do możliwości grupy. Wiadomo że czasem 12 letnie dzieci wspinają się na bardzo wysokim poziomie i dlatego je również zapraszamy na nasze kursy.

  ⁉️ Co jeżeli podczas szkolenia stwierdzę że to nie dla mnie?
  -Jeżeli w trakcie szkolenia dojdziesz do wniosku że wolał byś jednak spędzić urlop w mniej angażujący mięśnie i umysł sposób powiedz nam o tym! Nie każdy musi wspinać się na własnej asekuracji po drogach wielowyciągowych. Możemy skupić się na rekreacyjnej wspinaczce sportowej lub jedynie wspinaczce na wędkę! Postaramy się również pokazać Ci piękną okolicę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Mamy tu średniowieczne zamki, łatwo i trudno dostępne jaskinie, piękne jeziora i plaże. Polecimy Ci również parę dobrych restauracji w których nabierzesz apetytu na dalsze przygody.  

  ⁉️Czy mogę na czas szkolenie zabrać członków rodziny/znajomych/zwierzęta nie uczestniczących w kursie?
  -Jak najbardziej możesz zabrać ze sobą bliskich jednak pamiętaj że kurs jest dość intensywny i podczas Waszego wspólnego wyjazdu może się okazać że jedynie jesz śniadanie i kolację ze swoimi ziomkami. Zabieranie ze sobą na szkolenie zwierząt które będą bez opieki podczas zajęć jest niedopuszczalne. Również na naszym polu biwakowym obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Znajdziesz nas na